Antalya E-Ticaret hizmetleri sunmaktan memnuniyet duyuyoruz, internetin 1995 yılından sonra yaygınlaşmaya başlamasıyla e-ticaret sistemleri de hızla kullanılmaya başlanmış ve ilgi odağı olmaya başlamıştır. E-ticaret, ticaretin internet ortamında online olarak gerçekleştirilmesine olanak sağlayan bir iş ağıdır. E-ticarette ürün satışınız ya da verdiğiniz bir hizmet karşılığında kolayca kazanç sağlayabilirsiniz. Online ortamda sürdürülen bu iş ağında pek çok ödeme yönteminden yararlanabilirsiniz ve birçok fırsatı değerlendirebilirsiniz. İnternetin hayatımıza girmesi öncelikle insanlar arasında iletişimin artmasına yol açtı ve böylelikle insanlar ve ülkeler arasındaki ticaretin de globalleşmesine yardımcı oldu.

Artık kendinize bir iş ağı üretirken işlek bir caddede dükkân arayıp onun kirasını düşünmek yerine sanal ortamda dükkânınızı oluşturup, yatırım maliyetlerinizi minimale indirgeyerek kazancınızı arttırabilirsiniz. E-ticaret ile iş ağınızı Türkiye dışında dünyada pek çok ülkeye de genişletebilirsiniz. Eğer başarılı bir girişim fikriniz var ise kesinlikle kısa sürede gelişme gösterip başarılı olacaksınızdır. E-ticaret özellikle küçük girişimler ve kobiler için vazgeçilmez bir sistemdir. Çünkü küçük işletmeler ticaretini online olarak gerçekleştirerek hem mekan masrafından muaf olacaklardır hem de ödeme alma konusunda daha kolay ve sorunsuz bir süreç geçireceklerdir. 

E-Ticaret Sistemini Nasıl Kurabilirim?

E-ticaret ile işletmemi büyütmek istiyorum ya da yeni bir iş kurmak istiyorum diyorsanız fakat bu süreci nasıl yürüteceğinize dair bir fikriniz yok ise size rehber niteliğinde belirteceğimiz adımları dikkate almanızı öneririz. 

  • Ticaretini gerçekleştirmeniz gereken ürünü ya da hizmeti belirlemelisiniz. Bir işe başlamadan önce o işin planlamasını yapmak ve planlarınız doğrultusunda hareket etmek sizi daha disiplinli biri yapacaktır. Ürün ve hizmetini belirlemek ve belli bir çizgide olup odaklanmak hızlıca bir yol kat etmenizi sağlayacaktır. Ek olarak planlı olmak olası zarar etme durumlarını da minimal düzeye indirgeyecektir.
  • Pazarına gireceğiniz işin tedarikini nasıl yapacağınızı ve o sektörün pazardaki yerini detaylıca araştırıp fikir sahibi olmalısınız. Ürününüzü en ucuz bir şekilde temin etmek karınızın artmasını sağlayacaktır ve bir ticarette kar artışı oldukça işe bağınız artacaktır.
  • E-ticarette en önemli noktalardan biri de sanal mağazanızı sergileyebileceğiniz sağlam bir altyapıya sahip web sitenizdir. Sitenin planlamasını profesyonelce yapmalısınız ve sitenin müşteri açısından anlaşılır ve dikkat çekici bir web tasarımına sahip olmasını sağlamanız gerekir. Eğer herhangi bir yazılım bilgisine sahip değilseniz profesyonel bir hizmet alabileceğiniz, hazır e-ticaret paketlerimizden yararlanabilir ve ürünlerinizi kaliteli bir şekilde sergileyebilir, satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. 
  • Siteniz hazır olduktan sonra gerekli vergi işlemleri için bir şirket açılışı yapmanız gerekecektir. Verginizi verebilmek ve online ödeme alabilmek için bir şahıs şirketi açmanız işlerinizi resmileştirecek ve daha da kolaylaştıracaktır. 
  • Şirketi de kurdunuz, siteniz de hazır ve artık satışını gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu noktada ürün ve marka tanıtımı için reklam ve pazarlama çalışmaları yapmanız gereklidir. Bu noktada özellikle sosyal medya büyük bir önem arz edecektir. Reklamlarınızı gerek Facebook, Instagram vb. ortamlarda yapabileceğiniz gibi Google Ads reklamları ile de yapabilirsiniz. Fakat sosyal medya yönetimi hakkında bilgi sahibi değilseniz bu işlerde profesyonel olan çalışanları iş ağınıza katabilir ve büyümenizi keyifle izleyebilirsiniz. Düzenli bir şekilde pazarlama ve reklam yapmak işlerinizin düzenli olarak artmasına yol açacaktır. Sosyal Medya ve Danışmanlık Hizmetlerimiz’den de faydalanabilir ve ürünlerinizin pazarlanmasını, reklamlarının yapılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca yeni müşteriler kazanmak ve satışlarınızı arttırmak istiyorsanız zaman zaman ürünlerinizde indirime ve kampanyaya gitmek sitenizin canlılığını koruyup büyümenize yardımcı olacaktır. 

E-Ticarette Pazarlama Yöntemleri 

Öncelikle sitenizin Google aramalarında ilk sıralarında yer alması için SEO çalışmaları yapabilirsiniz. SEO çalışmalarında da profesyonel hizmet almak sizi güçlendirecektir. Pazarlama stratejinizi geliştirin ve etkileyici olmasını sağlayın. Böylelikle müşterilerinizin dikkatini çekmeyi başarın. Eğer müşterilerinizin dikkatini çeker ve onları daima sayfanızda tutmayı becerebilirseniz zamanla sayfa hitiniz de artacaktır. Müşteri potansiyelinizi yakaladığınızda müşterileriniz aracılığıyla da yeni insanlara erişebileceksiniz. SEO Hizmetlerimizi de tercih edebilirsiniz. E-ticarette sosyal medyanın büyük bir yeri olduğunu söylemiştik. Sosyal medyada pazarlama stratejilerinizi geliştirmeye özen gösterin.

Girdiğiniz sektördeki rakiplerinizi iyi tanıyın ve analizini yapın. Rakiplerinizin ürünlerini, ürün fiyatlarını, müşteri ile ilişkisini, sosyal medyadaki etkisini ve stratejilerini iyi gözlemleyin. Rakiplerinizin incelemesini yaptıktan sonra farklılaşmaya çabalayın ve daha iyi hamleler ile ön sıralarda yer alın. Mutlaka hedefleriniz olsun, bu hedefler doğrultusunda ilerlemek büyümenizi sağlayacaktır. Şunu da unutmayın ki müşterilerinizin aklında kalan en önemli şeylerden biri de marka isminiz, logonuz ve etkili bir marka tanıtım sloganıdır.

Ek olarak e-mail marketing alanında çalışmalar yapıp müşterileriniz ile iletişimde kalmak daima hatırlamanıza olanak sağlayacaktır. E-mail üzerinden müşterilerinize kampanya ve indirimli ürünlerinizin tanıtımını, şirketiniz ile ilgili yeni gelişmeleri, eğer var ise bilgi amaçlı kurduğunuz blogunuzun yeni yazılarının haberini paylaşabilirsiniz.

E-ticaret siteniz için gerek sosyal medya yönetimi gerek SEO çalışmaları gerekse yazılımsal ihtiyaçlarınızda firmamız Siber World olarak en iyi hizmeti sağlayabileceğimizden şüpheniz olmasın.