Antalya Siber güvenlik gün geçtikçe daha önemli bir hale gelmektedir. Gündemde bilindiği üzere popüler mesajlaşma uygulamasıyla da ayrı bir önem kazandı. Genellikle güvenlik konusunda bireysel düşünülür ve bireysel düşünülse dahi sahip olunan bazı verilerin değersiz olduğu düşünülmektedir. Örneğin halk olarak “Benim telefon numaram, kimlik numaram, mail adresim bilinse ne olabilir ki? “Şeklinde bazı soruların bireylerin kendilerine sorması durumlarına denk gelmekteyiz fakat durum sadece bu bilgiler ile sınırlı değildir. Bazı uygulamalarda sosyal medya ya da herhangi bir farklı uygulamalarda bazı üyelik işlemlerinde direkt sözleşme olarak okunmadan tik atılan alanlarda çok daha fazla verilerin kullanılacağı dahi açık açık belirtilmektedir.

Mobil olarak bakıldığında rehber erişimleri ve galeri erişimlerine ek olarak çağrı kayıtları, sesleriniz, ses kayıtlarınız vs. gibi birçok konuda erişim izni söz konusudur. Bu durumda da düşünüldüğünde gelişen teknoloji ile birlikte adınıza sahte yeni ses kayıtları veya sizin olmayan fakat sizin gösterilen size ait görseller gündeme gelebilir. Benzer şekilde sizin telefonunuza erişilmesiyle yakınlarınızın özelleri de oldukça tehlike altına girebilir. Böylelikle siber güvenlik alanında çok sıkı çalışmalara özen göstermek gerekmektedir.

Olaya farklı bir boyut katacak olursak bir web sitenizin olduğu varsayılırsa ve siteniz aracılığı ile ticaret, ürünlerinizin satışını gerçekleştirmeniz varsayılsın. Böyle bir durumda güvenlik açığı söz konusu olduğunda ele geçirilebilecek olan veriler sadece sizin verileriniz olmayacak, sizle beraber sitenizi ziyaret eden, üye olan tüm müşterilerinizin verileri de olacak fakat sorumluluk size ait olacak çünkü sizin eksiğinizden, hatanızdan dolayı müşterilerin verileri ve standart isim soy isim gibi verilere ek olarak oldukça önemli olan ödeme bilgileri, banka, kredi kartı bilgiler de ele geçirilmiş olacak. Olası daha kötü durumlarda müşterileriniz size karşı şikayetçi olacak ve büyük tazminat davalarına yol açılacaktır. Dolayısıyla güvenliği hiçbir zaman es geçmemek gerekmektedir.

Siber güvenlik söz konusu olduğunda belirtilen bilgilere ek olarak dünyaya hükmedebilecek çok büyük siber olaylar ve siber saldırılar akıllarda yer edinmektedir fakat kendinizi küçümsemeden, küçük büyük ayrımı yapmadan bilgisayar, internet ile ya da herhangi bir elektronik cihaz, sunucular ile bağlantınız olan her noktada güvenliğe dikkat etmelisiniz. 

Sizlere sunduğumuz hizmetlerden yola çıkmak gerekirse eğer, Web Tasarım, E-Ticaret hizmetlerimizde de oldukça güvenliğe özen göstermek gerekmektedir. Sizlere özel sunduğumuz yazılım hizmetlerimizde yapılan kodlamalarda güvenlik açıklarına ve gerekli güvenlik kontrollerine özen göstermekteyiz ve kesinlikle sizlerin güvenlik konusunda herhangi bir sorun yaşamamanızı sağlamak için gerekli her türlü profesyonel müdahaleler yapılmaktadır.

Sizlere sunduğumuz hizmetlerimizin yazılımı esnasında belirtildiği gibi her türlü güvenlik kontrolü sağlanmaktadır fakat bunlara ek olarak web siteniz canlıya alındıktan sonra zamanla güncellemeler gerekebilmektedir çünkü yazılım teknolojileri günden güne geliştiği için size teslim edilen web sitenizin zamanla güncellenmesi web sitenizi daha güvenli kılacaktır. Aksi durumda kullanılan teknolojilerin önceki sürümlerinde bulunma ihtimali olan güvenlik açıkları büyük sorunlar çıkarabilmektedir. Ayrıca dış dünyadan karşılaşabileceğiniz olası siber saldırı durumları da mevcuttur. Dolayısıyla bu noktada da sizlere güvenlik hizmeti sunmaktayız ve sitenizin güvenliğini sağlayabilmekteyiz. 

Bizleri sadece güvenlik alanında da tercih etmeniz mümkün. Başka bir sağlayıcıdan almış olduğunuz hizmete yönelik güvenlik sorunu yaşamanız durumunda da bizlere başvurabilir ve sunduğumuz Penetrasyon & Sızma Testleri, İç ve Dış Network Tarama, Web Sitesi Güvenlik Zaafiyet Taramaları hizmetlerimizden size uygun olanı tercih edebilir ya da bizlere danışarak size uygun olan hizmet hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Hizmetlerimizden kısaca bahsedelim;

Penetrasyon & Sızma Testleri, mevcut sisteminize yönelik yapılan temsili bir saldırı çalışmasıdır. Sisteminize yönelik tarafımızdan yapılan saldırılar bir güvenlik açığı tespiti yapılır.

İç ve Dış Network Tarama, ağ güvenliği olarak ifade edilebilmektedir. Mevcut ağınızın, ağ erişimlerinizin testleri yapılır. Ağınıza bağlı olan bir cihaz ile saldırı ve ek olarak dış network olarak ifade edilen yöntem ile başka bir ağdan sizin ağınıza erişim ihtimalleri değerlendirilir ve gerekli testler ile değerlendirme sonlandırılır.

Web Sitesi Güvenlik Zaafiyet Taramaları, ise web sitenizin güvenliğini sağlamak için yapılır. Kısaca bahsettiğimiz gibi web sitenizde bulunan güvenlik açıkları üzerine yapılan bir çalışmadır ve unutmayın ki sahibi olduğunuz bir web sitesinin güvenliği ve olası aksi durumlar için de sorumlusu sizlersiniz. 

Siber güvenlik alanında yapılan araştırmalara göre 2018 yılında siber suçlular 2,8 milyar tüketici verisine erişerek ABD’deki firmalara 654 milyar dolar değerinde bir zarara neden oldu. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda güvenliği asla hafife almamalı ve şüphe duyulan her noktada bir siber güvenlik ajansına başvurmalı ve destek almalısınız, güvenliğinizin sağlanması için elinizden geleni yapmalısınız. 

Siber güvenlik alanında bizlerden de destek alarak sisteminizin, web sitenizin güvenliğini sağlayabilirsiniz ve güvenli bir akış elde edebilirsiniz. Sizlere 7/24 hizmet vermeye hazırız. Bizleri tercih etmeniz sizi rakiplerinizin bir adım önüne geçmenize imkan sunacaktır.